Courses

To join a class, you must be a current member of U3A Redlands. Contact the tutor prior to attending any class. For an up-to-date tutor contact list, please request one on the Tutors page. Please remember to show your membership card at your first class. 

Adult Literacy - one on one support Thursday
Contact Tutor
1.00pm Julianne Whitehead
Ancient History Tuesdays 1st and 3rd of the month
RSL Moreton Shores Village
1.00pm -3.00pm Desley Loch
Armchair Travel & Tourism 1st Thursday
Uniting Church Hall
9.30am Ken Charles
Art - Drawing (For experienced drawers only) Tuesday - class full
St. Pauls Anglican Church Hall. Cleveland
9.30am - 11.30am David Lamont
Hilary Martyn - Class Co-ordinator
Art - Drawing and Watercolour Wednesday - class now full
Donald Simpson Community Centre
1.00pm - 4.00pm Graham Josefski
Art - Practical Wednesday
Cleveland Gardens
1.00pm - 3.00pm Laurie Haylock
Astrology Basics Returning for Term 1 2018
Tiiu von Kymmel
Board Game Players Group NEW 2nd Saturday of the month commenced 9 September
Cleveland Library
1.00 - 4.00pm Jill Tilson
Book Appreciation 3rd Monday - spaces available
Cleveland Library
2.00pm - 3.30pm Rosemary Hillier
Book Discussion (1) 3rd Thursday
Victoria Point Library
10.00am - 11.30am Pat Comer
Lala Martin
Book Discussion (2) 3rd Thursday of the month
Victoria Point Library (Upstairs room)
1.30 - 3.00pm Pat Comer
Lala Martin
Botany in the Bush 3rd Thursday and Friday of the month
Various venues
7.30am (Summer) - 8.00am (Winter) Lynn Roberts
John Moss
Boules/Petanque 2nd & 4th Tuesdays
William Taylor Park, Thorneside
9.30am Terry Murray
Breakfast Club Last Sunday of the month
Various local venues
8.00am (Summer) / 8.30am (Winter) Sandra Ladbrooke
Camera Club 3rd Wednesday of the month
Uniting Church Hall as well as field trips
9.30am - 11.30am Len Davey
Nina Davey
Canasta Thursday
Moreton Shores RSL Village, Thornlands
12.15pm - 4.15pm Marcell Gorman
Cardmaking (Group 1) first Thursday of the month
Contact Tutor
10.00am - 12 noon Margaret Moroney
Cardmaking (Group 2) first Thursday of the month
Contact Tutor
1.30pm - 3.00pm Margaret Moroney
Chess Friday
Cleveland Library
10.00am - 12.00noon Virginia Ridgley
Choir Saturday
Star of the Sea Hall, Passage Street
8.45am - 11.00am Margaret Ward
Classic Music for Pleasure Friday
Donald Simpson Community Centre
1.30pm - 4.00pm Brian Haddon
Computer Class - Buying a New Electronic Device Workshop Tuesday - 21st Nov (Part 1) 28th Nov (Part 2)
Volunteering Redlands Raby Bay
1.00 - 3.30pm Madeleine Mionnet
Computer Class - Photoshop Elements Wednesday
RSL Moreton Shores Village
1.00pm - 3.30pm Roy Evans
Computer One on One - Apple Mac Pro, Air or Imac One on One Tutorials Day and Time as required
Tranquil Waters, Victoria Point
As required John Butler
Computer One on One - Mornings in Victoria Point Tuesday
Tranquil Waters, Victoria Point
9.30 - 10.20am and 10.30 - 11.20am John Butler
Cooking for Fun - Term 4 Tuesday - class currently full
Cleveland State High School - Kitchens G2
3.30 - 5.30pm Jill Allen
Cooks' Night Off 1st Wednesday
Various local venues
6.30pm Marj Wallace
Country Dancing (English/Australian) Thursday
Cleveland Manor Retirement Village, Grant Street
9.30am - 11.30am Betty Bowdler
Cryptic Crosswords - Beginners 2nd Thursday of the month
U3A Office
2.15pm - 3.30pm Graham Applegate
Cryptic Crosswords - Intermediate 3rd Thursday of the month
from 15 Feb 2018 Cleveland Library
2.00pm - 3.30pm Marlene Mailander
Cycling For Local Rides - Social 3rd Saturday
Various local rides
8.20am start Ken Busfield
Dance Group - Jazz Wednesday
Thornlands Dance Palais
9.30 - 10.30am Terri Story
Dance Group - Tap Wednesday
Thornlands Dance Palais
8.30am - 9.30am Terri Story
Dancing - Social: Old time, new vogue, sequence, ballroom, latin, rock & roll, line dancing Monday
Uniting Church, Passage St, Cleveland
6.00pm - 9.30pm Ursula Fox
DNA - A Brief History - FULL Friday 20th and 27th October
The Redland Museum, Nook Room, Smith Street Cleveland
2.00pm - 3.00pm Dr George Chapman
Feldenkrais Awareness Through Movement 2018 Sessions, Feb 7,14,21 and 28, April 18, July 18 and Oct 17
Donald Simpson Community Centre
9.15am - 11.30am Sheila Giles
Flower Arranging Monday - contact the office to enquire
U3A Office F5 Cleveland District State High School
2.00pm - 4.00pm Shahin Master
For the Joy of Writing Friday - places available
Capalaba Library
9.30am - 12.30pm Robyn Bree
French - Conversation - Advanced Tuesday - New Venue
Cleveland Library
3.30 - 5.00pm Tony Cook
French - Conversation - Elementary 1 Friday - New Venue
Cleveland Library
2.00pm - 3.30pm Trevor Roberts
French - Conversation - Elementary 2 Friday - New Venue
Cleveland Library
3.30 - 5.00pm Trevor Roberts
French - Conversation - Intermediate Monday - New Venue and Time for Term 3
Cleveland Library
2.00 - 3.30pm John Tranter
French - Early Intermediate Wednesday - Class is full at present
Contact Tutor
12.30 - 2.30pm Michael Hubert
French Conversation 2 Wednesday
Victoria Point Library (Upstairs room)
1.00 - 2.00pm Marie-Claire Steinbach
French Grammar Intermediate Thursday
Victoria Point Library
3.30 - 5.30pm Yvonne Shepherd
Fun with Flowers 3rd Thursday of the month
Lions Club Hall, Shore Street, Cleveland
1.30 - 3.30pm Valerie Decker
Fun with French (Intermediate) Friday
Please contact the tutor
1.00pm - 3.00pm Lesley Economou
Fun with Jewellery Friday (class is currently full)
Cleveland Manor
9.30am - 11.30am Gail Hill-Hartporter
Garden Club - Community Monday, Wednesday
Delancy St, Cleveland
7.30am (Summer) / 8.00am (Winter) Murray Porteous
Genealogy Wednesday
Redland Vietnam Veterans Building, opp. the RSL
9.00am - 11.00am Les McFadzen
German - Advanced Thursday
Contact Tutor
9.30 - 11.00am Helen Neate
German - Advanced Wednesday
Cleveland SHS - T1
2.45pm - 4.45pm Heidi Kirsch
German - Beginners Thursday
Contact Tutor
2.00 - 3.30pm Alex Campbell
German - Intermediate Thursday
Contact Tutor
2.00pm-3.30pm Helen Neate
Golf Group - Social Monday
Carbrook Golf Course
12.30 - 12.45 Hit off Randolph Story
Italian - Intermediate Tuesday
Capalaba Library Meeting Room
10.00am - 12 noon Beate Shaw - class co-ordinator
Claire Hickey
Jonola Canasta Tuesday
Cleveland Library (new venue)
12.30 - 3.00pm Janet Kent
Ladies Coffee Club 2nd Saturday
Lions Club Hall, Cleveland
9.15am - 10.45am June Busfield
Law - Criminology Thursday - offered in Term 4
Cleveland Library
1.30pm Greg Cudmore
Lawn Bowls - Advanced Skills Wednesday (new time)
Capalaba Lawn Bowls Club
9.30 - 10.30am Lyn Jackson
Lesley Hill
Lawn Bowls - Beginners Cleveland Tuesday from 3rd October
Cleveland Bowls Club
1.00 - 2.30pm Donald Blair
Lawn Bowls - Learn to Bowl Wednesday (new time)
Capalaba Lawn Bowls Club
9.30 - 10.30am Lyn Jackson
Lesley Hill
Life In Australia Term 4 Mondays
Donald Simpson Community Centre
9.30am - 11.00am Brian Hedges
Luncheon Club 3rd Friday
Various local venues
Meet 12.30pm Frank Howell
Jean Howell
Mahjong Thursday
Mandalay, Cleveland
8.15am - 11.30am Rhondda Todd
Mahjong Friday (new players always welcome)
Moreton Shores RSL Village, Thornlands
8.30am - 11.30am Heather Brennan
Mahjong - Beginners Tuesday
Cleveland Manor
8.30am - 11.30am Vivinee Berkeley
Mahjong - Capalaba Group Tuesday
Capalaba Library
9.00 - 12 noon Rose Reidlinger
Mahjong - Cleveland Manor Tuesday - spaces available
Cleveland Manor
8.30am - 11.30am Rae Green
Mahjong - RSL Moreton Shores Tuesday
Moreton Shores RSL Village
8.30am - 11.30am Robert Haworth
Meditation 2nd and 4th Wednesday of the month
Contact Tutor
9.30 - 11.00am Margaret Watters
Paper Quilling Friday
Capalaba Library
1.30 - 4.00pm John Yanni
Patchwork and Quilting Thursday
Contact Tutor
9.30 - 11.30am Sylvia Bridge
Patchwork and Quilting Thursday
Contact Tutor
4.30 - 6.30pm Sylvia Bridge
Patchwork and Quilting Thursday
Contact Tutor
1.30pm-3.30pm Sylvia Bridge
Pedal For Pleasure 1st Saturday each month
Various local rides
TBA Carol Clarke
Vivien Carlsson
Pedalling Pathfinders Friday
Various rides
mornings Jim Birmingham
Graham Kimber
Philosophy For Everyone Wednesday
Donald Simpson Community Centre
10.00am - 11.30am Lindsay Shepherd
Photography - Adobe Photoshop and Lightroom CC Tuesday
Tranquil Waters, Victoria Point
9.30am - 11.30am John Butler
Photography - Exploring Digital Photography "for DSLR Users" Friday
Tranquil Waters, 1st Floor Craft Room, Victoria Point
9.30 - 11.30am John Butler
Piano Performance Group 1st Tuesday of the month
Contact Tutor
1.30pm - 3.30pm Margaret Ward
Play Reading 1st & 3rd Tuesday of the month
Contact Tutor
9.30am - 11.30am Barbara Wyllie
Psychology Tuesdays
Contact Tutor
9.30am - 11.00am John Jenkins
Ramblers - Redlands U3A 2nd & 4th Thursdays
Various local walks
6.30am (Summer) / 7.00am (Winter) Alex Shrubsole
Religions of the World Wednesday
Lions Club Hall, Shore Street, Cleveland
9.30am - 11.00am Neville Knott
RUMT Musical Theatre Redlands U3A Musical Theatre Thursday - New Venue
Christian Faith Church at Ormiston
11.00am - 3.00pm Susan Willingham
Scottish Country Dancing Mondays
St James Church Hall, Station St, Wellington Point
1.00 - 3.00pm Heather Heron
Scrabble Tuesdays
Salford Waters Retirement Village
1.00pm - 4.30pm Narelle McCarty
Scrapbooking Tuesday
Please contact the tutor
1.30pm - 4.00pm Margaret Moroney
Seed Beading - Beginners - Thursday
Cleveland Library
1.00 - 3.00pm Hilary Barton
Social Tennis - group has no vacancies at present Monday
Uniting Church Passage Street Courts, Cleveland
3.00 - 5.00pm Merryl Peterson
Solo Cards Wednesday
Star of the Sea Hall, Passage Street
12.30pm - 4.00pm Hazel McArthur
Stamp & Coin Collecting 3rd Thursday
Uniting Church, Small Hall, Passage Street, Cleveland
Meet from 2.00pm John Hardman
Tai Chi - 24 Form Level 1 (Not suitable for Beginners) Tuesday
Thornlands Dance Palais
8.00am - 9.30am Nahn Shimmons
Tai Chi - 24 Form Level 2 (Not suitable for Beginners) Tuesday
Thornlands Dance Palais
1.00pm - 2.30pm Nahn Shimmons
Ukulele Butterflies (Performance Group) Thursday (currently full)
Contact Tutor
2.00 - 4.00pm Jan Buchanan
Ukulele Group - GRUBS - numbers limited Tuesday
Uniting Church Hall
9.45am - 12 noon Laurie Dyer
Bob Foster
Vintage Voices Singers Yearly Calendar as arranged with venues
Please note entrance to this group is closed at the moment as the group is full
Cheryl Christie
Water Aerobics (Mixed) - More Energetic Wednesday
Eldridge Swim School, Thornlands
9.00am - 10.00am Ian McFadzen
Water Aerobics (Mixed) - More Energetic Monday
Eldridge Swim School, Woodlands Drive
12.40pm - 1.40pm Ian McFadzen
Water Aerobics (Mixed) - More Energetic Friday
Eldridge Swim School, Woodlands Drive
11.00am - 12noon Vivienne Wood
Water Aerobics (Mixed) - More Energetic Friday
Eldridge Swim School, Woodlands Drive
1.45pm - 2.45pm Jan Buchanan
Water Aerobics (Mixed) - More Energetic Wednesday
Eldridge Swim School, Woodlands Drive
12noon - 1.00pm Ken Charles
Water Aerobics (Mixed) More Energetic Thursday
Eldridge Swim School, Woodlands Drive
10.00am - 11.00am Vivienne Wood
Water Aerobics - (Mixed) More Energetic Tuesday
Eldridge Swim School, Woodlands Drive
1.00pm - 2.00pm Anita Petrovs
Water Aerobics - (Mixed) More Energetic Monday
Eldridge Swim School, Woodlands Drive
2.00pm - 3.00pm Les McFadzen
Water Exercise (Mixed) - Gentle Water Exercises Wednesday
Eldridge Swim School, Woodlands Drive
1.15pm - 2.15pm Pauline Clayton
Water Exercise (Mixed) - Gentle Water Exercises Monday
Eldridge Swim School,Woodlands Drive
11.30am - 12.30pm Pauline Clayton
Water Exercise (Mixed) - Gentle Water Exercises Friday
Eldridge Swim School, Woodlands Drive
12.30pm - 1.30pm Pauline Clayton
Writing For Pleasure 4th Friday of the month - new members welcome
Capalabal Library
9.30am - 12.30pm Robyn Bree
Yoga & Relaxation Monday
Binary Music Space, Cleveland Plaza, Bloomfield Street
9.30am - 10.45am Tiiu von Kymmel